Sauna sucha i mokra

Sauna sucha i mokra
1 vote, 8.00 avg. rating (78% score)

Już starożytni Rzymianie dbali o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Głównym miejscem, do którego udawali się w tym właśnie celu były termy rzymskie, czyli ogromne łaźnie parowe. Można było tam zażyć zdrowotnych kąpieli, natrzeć się olejkami, a także doznać innych uciech dla ciała.

Tradycja ta nie umarła wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. Jest kultywowana do dzisiaj, i to nie tylko na terenie Włoch. Z łaźni parowych korzysta się na całym świecie. Często mylone są z saunami. Chociaż ich przeznaczenie jest w zasadzie jednakowe, to oba te miejsce dzieli kilka różnic.

Już na pierwszy rzut oka różnice można zauważyć w wyglądzie obu pomieszczeń. Łaźnie za zwyczaj zbudowane są z płytek, kafli ceramicznych lub szkła, natomiast sauny wykonane są z różnych rodzajów drewna. W łaźniach za utrzymanie temperatury odpowiada generator pary, a w saunie specjalny piec.

Najważniejszą z nich jest wilgoć w pomieszczeniu. W przypadku sauny fińskiej jest ona na bardzo niskim poziomie. Inaczej jest w łaźni parowej, gdzie zawartość wilgoci jest bardzo duża, często sięga nawet do 100%. Z resztą, już sama nazwa tego miejsca może na to wskazywać.

Spore różnice zachodzą także, jeżeli chodzi o temperaturę w pomieszczeniu. Wchodząc do sauny rzymskiej doświadczymy niezbyt wysokiego ciepła w porównaniu do sauny fińskiej. Okolice 50 stopni Celsjusza w łaźni parowej wydają się być warunkami komfortowymi, biorąc pod uwagę temperaturę w saunie suchej, która sięga nawet 110 stopni.
Łaźnia parowa Sauna fińska

Wilgotność: ok. 100%
Temperatura: 40-60C
Długość ekspozycji: 10-15min
Pochodzenie: Włochy
Wykonanie: płytki, szkło, kafle ceramiczne, aluminium
Generator pary

Wilgotność: bliska 0% (wzrasta przy polewaniu kamieni)
Temperatura: 75-110C
Długość ekspozycji: 10min
Pochodzenia: Finlandia
Wykonanie: drewno cedrowe, sosnowe, świerkowe, jodłowe
Piec opałowy lub elektryczny

Poza omówionymi tutaj typami saun istnieje jeszcze jedna – kabiny infrared, które wykorzystują promieniowanie podczerwone. Niezależnie od tego, który rodzaj sauny wybierzemy, możemy być pewni jednego. Jest to świetny sposób na wypoczynek i rozluźnienie a także świetne narzędzie odnowy biologicznej, szczególnie dla sportowców. Wizyta w saunie rozluźnia mięśnie a także, mówiąc kolokwialnie, wyciąga wszelkiego rodzaju stłuczenia i tym podobne urazy.

Ciekawe artykuły o urodzie oraz modzie online:

About author

Related Articles