Oleje roślinne w kosmetologii

Olejem roślinnym można nazwać każdą substancję oleistą, którą otrzymujemy z dowolnej rośliny poprzez wytłoczenie jej części- najczęściej są to owoce, nasiona, pestki, rzadziej kiełki i łodygi. Każdy ciekły tłuszcz otrzymany z rośliny jest olejem roślinnym, o ile w temperaturze pokojowej ma płynną konsystencję. Jeśli tłuszcz topnienie w wyżej temperaturze (np. olej kokosowy jest płynny dopiero w ok.27 stopniach) to nazywamy go masłem roślinnym. Oleje głównie wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz farmaceutycznym.

Oleje jako środek pielęgnacyjny był stosowany już w Starożytności- Grecy i Rzymianie smarowali ciało oliwą z oliwek,aby je oczyścić i zmiękczyć, a kobiety wcierały oliwę we włosy dla nabłyszczenia i odżywienia fryzury. Były to przez wieki jedyne środki pielęgnacyjne stosowane do skóry dorosłych i niemowląt. A Afryce był to jeden z pierwszych kosmetyków do układania włosów- to właśnie olejem mieszkańcy Czarnego Kontynentu układali ze swoich kręconych włosów dready.

Kolebką olejowej pielęgnacji są Indie. To tam od tysięcy lat kobiety wcierają olejek jaśminowy we włosy, odżywiają skórę głowy i cerę masłem kokosowym. Również tam powstały pierwsze oleje o typowo kosmetycznym zastosowaniu- amla, oleje ziołowe, olejek neem. Hinduski do dzisiaj szczycą się jednymi z najpiękniejszych i najgęstszych włosów na świecie i jest to niewątpliwie zasługa olejów w codziennej pielęgnacji.

W obecnych czasach oleje są wysoce cenionym środkiem kosmetycznym o bardzo szerokim zastosowaniu- jako produkty do masażu, składniki żeli myjących, odżywek do włosów, szamponów, masek, kremów i silnie działających koncentratów. Koncerny prześcigają się w rodzajach użytych olei, a ośrodki SPA przygotowują całe linie zabiegów podporządkowanych konkretnym olejkom.

Ciekawe artykuły o urodzie oraz modzie online:

About author

Related Articles